"A few" ve "Few"? Bu ikisinin farkı ne?

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
#1
Bildiğiniz gibi İngilizce'de kelimeler sayılabilir(countable) ve sayılamaz (uncountable) olarak ikiye ayrılır.
"A few" ve "few" sadece ve sadece sayılabilir(countable) isimlerle kullanılan miktar zarflarıdır. A FEW VE FEW çoğul isimlerle kullanılırlar. İkisinin arasında ise oldukça ince bir fark vardır.
A few: BİR KAÇ
A few esasen pozitif bir mana taşır. A few apple dediğimizde bir kaç elma demiş oluruz. Elmaların sayısının az ama yeterli olduğu manasına gelir. Nasıl yani? Bir şey nasıl hem yeterli hem az olur diyorsanız tam da şöyle: Diyelim ki elmalı turta yapacaksınız ve 1 adet elmaya ihtiyacınız var. Dolabınızda ise 2 adet elma var. Esasen 2 elma sayıca az,ama elmalı turta yapmanız için yeterli. İşte bu durumda "a few" kullanılması gerekiyor.
I've got a few apples in the fridge, you don't need to buy any.
(Dolapta bir kaç elma var,almana gerek yok.)
Few: BİRAZ
Bu da aslında tam tersi mantıkla işliyor diyebiliriz. Bu sefer karar değiştirdiniz ve almalı kurabiye yapmaya karar verdiniz. Dolabınızda 2 adet elma var. Ama elmalı kurabiye yapmanız için 3 adet elmanızın olması gerekiyor. İşte bu durumda elmalarının az ve yetersiz. Yani olumsuz bir durum söz konusu. İşte bu noktada few kullanmanız gerekiyor.
I've got few apples in the fridge. Can you buy some apple from the market? (Biraz elma var dolapta. Gelirken marketten elma alabilir misin?)

Konuyla bağlantılı sayılabilir ve sayılmaz isimler hakkında ayrıntılı konu anlatımı için buraya tıklayın.
 
Üst