Ayakkabı Nasıl Dezenfekte Edilir?

Selam arkadaşlar. Şu günlerde çalışan biri olmak inanın çok zor. Eve geldiğimde ayakkabılarıma kadar temizliyorum ve hala içime sinmiyor. Çünkü gün içinde birçok yere basıyoruz. Evet ayakkabıyı elimize yüzümüze değdirmiyoruz fakat yine de insan da bir korku oluyor. Bu kadar abartma diyecek arkadaşlar olacaktır. Belki haklısınız ama ben biraz paniğim :) ayakkabıları dezenfekte etmek nasıl olur işlemi nedir araştırdım. Sizlerle de paylaşmak istiyorum. Umarım yararlı olur. İyi okumalar.

Öncelikle ayakkabılarının sadece bu süreçte değil her zaman temiz olmasına dikkat etmelisin. Ayakkabılar hem yapıları gereği hem de dış alanda kullanılmaları nedeniyle çok fazla kir tutarlar. Mikropların ve bakterilen kolayca barınabileceği ayakkabıların dezenfekte edilmesi sağlığın açısından önem teşkil etmektedir.
Dışarıdan geldiğinde ayakkabılarını mümkünse kapının önünde bırakmalısın. Eğer eve almak zorundaysan evin dışında çıkarıp dezenfekte ettikten sonra içeriye almalısın. Ayakkabılarını temizlemeden önce mutlaka eldiven giymeyi unutmamalısın. Ayakkabılarını dış giyimin yer aldığı alandan farklı bir alana koyarak güvenlik önlemlerini arttırabilirsin.
Ayakkabıların alkol içerikli temizleyiciler ile temizlemen virüslerin ve bakterilerin evinden uzak tutmanı sağlayacaktır. Fakat alkol hassas kumaş yapısına sahip ayakkabılarına zarar verebilir. Bu nedenle daha doğal yollar tercih edebilirsin. Sirke ve su karışımı yapabilir ve yumuşak bir bez yardımıyla bu karışımı ayakkabı yüzeyine uygulayabilirsin.
Deri ayakkabılarının temizliği için sabunlu su kullanabilirsin. Sabunlu su ve bir bez yardımıyla ayakkabılarınızı dezenfekte edebilirsin.
Antibakteriyel spreyler ile ayakkabılarının iç kısımlarını dezenfekte edebilirsin. Bu spreyler ayakkabılarının içini temizlerken kötü kokuları da gidermeye yardımcı olacaktır.
Ayakkabılarının üzerinde lekelerin oluşmasını engellemek ve dokusunu korumak için dezenfekte ettikten sonra doğal yollar ile kurutmayı unutmamalısın.
ayakkabı dezenfektan işlemi zor değilmiş :) çalışan arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum. Hepimize sağlıklı günler diliyorum.