Bebekler hakkında çok şey öğrendim

Merhaba, bebeklerle ilgili çok fazla bilgim yoktu. Ne zaman ki kuzenim anne oldu, bende bebeklerle ilgilenmeye başladım. Evlerine yardım etmek için gelip giderek daha da fazla bilgi edindim. Bebeklerin kıyafetinden ayakkabısına, mamasından oyuncağına herşeyinin çok dikkatli ve özenle seçilmesi gerekiyormuş. Bu konuyla ilgili birkaç araştırma yaptım ve sizi bilgilendirmek isterim. Umarım işinize yarar, iyi okumalar :)

Ortopedik ayakkabı; çocuğun ayağında eğer 3 yaşına kadar geçmemiş içe, dışa basma, parmak ucunda yürüme ya da herhangi bir yürüme ve şekil bozukluğu varsa Ortopedi uzmanı tarafından özel yaptırılan ayakkabıdır. Şekil bozukluğuna göre de taban ve aparatlarla desteklenir. 3 yaşından önce kendi gözleminizle çocuğunuzun ayağında bir bozukluk tanımlayıp doktora danışmadan ortopedik ayakkabı almanın pek bir anlamı yoktur. Çünkü bu ayakkabı çocuğunuzun ayak yapısında farklı bir bozukluk varsa bunun çözümüne özel bir ayakkabı değildir. Yani her hastalığa aynı reçeteyi vermek nasıl bir çözüm sunacaksa kendi kendinize aldığınız ortopedik ayakkabılarda aynı derece çözüm sunar. Bu nedenle çocuğun ayağının kendi doğası gereği gelişmesine izin veren Anatomik ayakkabılar tercih edilmelidir.

2- Çocukların ayak kasları zayıf olduğu için içe, dışa basma, parmak ucunda yürüme dengeyi sağlamak için normal görülen durumdur. Kendi haline bırakılıp 3 yaşına kadar gözlemlenir. Eğer ailede genetik bir yatkınlık yoksa 3 yaşına kadar düzelir. Düzelmediği takdirde ortopedi uzmanına gidilir.Çocuğun ayağına 3 yaşına kadar kesinlikle müdahale edilmez.

3- Çocuk kendi kendine 10-15 adım atabiliyorken ayakkabı giydirmek gerekir. Yere ne kadar çıplak ayakla ya da çorapla basarsa o kadar iyi dengesini sağlar. Özellikle yaz günlerinde ayaklarını özgür bırakmak en güzeli. Ne kadar geç ayakkabı o kadar iyi...

4- Düz zemin önemlidir. Ayakkabı mümkün olduğunca zemini taklit etmeli. İçinde 3-5 nokta gibi girinti çıkıntılar olmamalı. O noktalar çocuğun ayağını yönlendiriyor. Mesela içe basmasın diye içten destekleyen bir ayakkabı çocuğun denge kurmak için dışa doğru basmasına neden olabiliyor. Çocuğun doğasının izin verdiği şekilde gelişmesine müsade edilmeli.

5- Ayakkabının tabanı çocuğun ayağı ile birlikte hareket edip esnemeli. Ayakkabı alırken iki parmağınızla kolayca ikiye kıvrılabilen ayakkabıları tercih etmelisiniz. Tabanı sert ve ağır ayakkabılar çocuğun ayağı birlikte esnemediği için çocuk ayağını tamamen kaldırarak yürümek zorunda kalır.

6- Bileğe kadar yükselen, bilekten bağlamalı çocuk ayakkabı modelleri tercih edilmeli. Çocuklar ayakkabının ağırlığını bilekten de kuvvet alarak taşırlar. Ayağa ve ayak bileğine tek başına yük binmez.

7- İlk adım ayakkabısının mümkün olduğunca ayağı sarması gerekir. Ayak sağa sola içe dışa doğru daha az yönelir. Bu nedenle sandalet tarzı yanlardan açık ayakkabılar ilk adım zamanında önerilmez. Arkası açık ayakkabılar da ayak arkaya doğru gittiği için denge kurmak daha da zorlaşır. Bileğe de ekstra yük binmiş olur.

8- ilk adım ayakkabıları nefes alan sağlıklı bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Ayak içini zedelememesi açısından en sağlıklı olanı deriden yapılmış olandır. Polyester, suni malzemeden yapılmış olanlar ayağın hava almasını önler.

9- Çocuğunuzun ayağı içe ya da dışa basıyor olabilir. Fakat bunu çorapla ya da patikle farketmeyebilirsiniz. Ayakkabı giydiğinde bu durum belirginleşir. Hatta yumuşak deri bir ayakkabı giydirdiğinizde çocuğunuzun içe ya da dışa bastığını daha net gözlemlersiniz. "Bu ayakkabı ayağının içe basmasına neden oluyor." diye panik yapmayın. İçinde yükselti olmayan hiç bir ayakkabı çocuğunuzun ayağının içe dışa basmasına neden olmaz. Nötr bir etkisi vardır.

10- Çocukların sıraladığı, kendi kendine yürüyemediği dönemde yerler çok soğuk diye çorapla gezdirmek istemiyorsaniz. Altı kauçuk ya da süet yumuşak tabanli patikleri tercih edebilirsiniz. Ev içinde ayakkabı kesinlikle giydirilmemelidir.