Çocuğuma İlk Ayakkabı

#1
Herkese merhaba.7 aylık bir kızım var. Ona ilk adım ayakkabıları alacağım fakat birkaç yerde okuduğum yazılar biraz kafamı karıştırdı. İlk çocuğum bu yüzden biraz tecrübesizim :) ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler varmış. Yanlış ayakkabı seçimi çocuğun ayak yapısını ve sağlığını olumsuz etkileyebiliyormuş. Çoğu kişi ayakkabıyı öylesine alıyor fakat birkaç konuya dikkat ederek seçim yapmak gerekiyormuş. Ufak bir araştırmadan sonra siz de bilinçlenin istedim :) Alta bırakacağım bu yazı bana yardımcı oldu umarım size de olur. Bebeklerimizin sağlığı her şeyden önemli :)

1. Doğru büyüklükte olmalı. Bebeğin sana ayakkabının topuğunun vurduğunu ya da ayakkabının kendisine büyük geldiğini söyleyemeyecek, bu yüzden senin ayrıntılı bir şekilde kontrol etmen gerekir. Peki bu kontrolü nasıl yapacaksın?

Uzunluk testi: Ayakkabının ön kısmına bastırarak, bebeğinin baş parmağı ile ayakkabının uç kısmındaki mesafeyi kontrol et. Bebeğinin parmağı ayakkabının ucuna ne sıfırlanmalı ne de çok uzak olmalı. Yarım santimlik bir boşluk ideal olacaktır.
Genişlik testi: Bebeğin giyinmişken ayakkabının yanlarına elinle bastırarak ayak kenarlarının konumunu belirle. Uzunluk testinde olduğu gibi ayak, kenarlara sıfırlanmamalı.
Topuk testi: Bebeğinin bileğinden tut ve ayağını ayakkabı içerisinde yukarı aşağı oynat. Eğer bebeğinin ayağı rahatça hareket ediyor ama ayakkabı çıkmıyorsa, büyüklük olarak ideal bir ayakkabı seçtin demektir. Eğer ayak ayakkabı içinde hiç oynamaz veya oynarken ayakkabıdan çıkarsa, bu ayakkabı büyüklük açısından doğru bir tercih değildir.
Bebek ayakkabısı ölçüsü tespitini bu aşamalara göre uygularsan, seçtiğin çocuk ayakkabıları miniğinin ayağını büyük bir ihtimalle rahatsız etmeyecektir.

2. Hafif olmalı. Bebeğin yürürken zaten yalpalıyor ve ufak bir aksaklıkta düşme riski ile karşılaşıyor. Ağır bir ayakkabı ile bu zorlu iş onun için daha da zorlaşır. Bu yüzden işini kolaylaştırmak ve gereksiz efor sarf etmesini engellemek için hafif bir ayakkabı tercih etmelisin.

3. Esnek olmalı. Tabanı çok sert, ayak şekillerine göre kıvrılmayan, şekil almayan bir ayakkabı, bebeğinin hem hareket kabiliyetini kısıtlar hem de iskelet ve kas sisteminin zedelenmesine neden olur. Bir ilk adım ayakkabısının burun kısmı en az 40 derece bükülebilmelidir. Bu nedenle satın alırken ayakkabıyı bük, eğ ve esnekliğini ölç.

4. Kaymaz tabanlı olmalı. Kaymaz tabanlı bir ayakkabı ile kayarak düşme gibi riskleri en aza indirirsin.

5. Uygun fiyatlı olmalı. Hızla gelişen bebeğin ilk ayakkabısını çok kısa bir süre için kullanacak. Bu kısa süre için bir ton para harcamaya gerek olmayabilir. Ayrıca yüksek fiyat her zaman kalite göstergesi de değildir.

6. Mümkün olduğunca cırtcırtlı ayakkabıları seç. Bağcıkla uğraşma, pratik olanları seç.
 
Üst