İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak 5 Dizi

#1
Belki türk dizisi izlemeyi seviyorsunuzdur, belki şimdi listeleyeceğim dizileri çoktan izlemişsindir ama ortada inkar edilemez bir şey var; yabancı dizi izlemek İngilizcenizi geliştirir. İngilizce dizi izlemek kulak dolgunluğu kazandırır, kelimelerin telaffuzunu öğretir; bunun yanı sıra yabancıların kültürü ve alışkanlıkları hakkında bilgi edinmiş olursunuz. Unutmayın; dil öğrenmek kelime ve gramerden ibaret değildir, bir küıltürü öğrenmektir.

Benim size tavsiyem bu dizileri İngilizce altyazı ile izlemeniz olacaktır. Eğer ki normal dizi sitelerinde bu seçeneği bulamıyorsanız indirmeyi denebilirsiniz ya da Netflix türkiye'de olan her dizinin ingilizce altyazı seçeneği mevcut, üye olup izleyebilirsiniz ancak aylık 14 lira civarı bir ücret ödemeniz gerekmekte. Netflix üyeliği almak sorun değilse, size bir tavsiyem daha var; netflix'in işitme engelli bireyler için özel olarak hazırladığı, anlatımlı ingilizce altyazı seçeneği var.
Örneğin arkada kuşlar ötüyorsa; (birds chirping) diye bir parantezde yazıyor. Bu yüklem ve betimleme sıfatları (descriptive adjective) öğrenmek için müthiş bir yöntem.


Peki hangi türden diziler daha yararlı olur?
Cevap çok basit; sitcom! Sitcom yani situational comedy, karakterlerin günlük durumlarla baş etmesinin komedi yoluyla anlatımıdır diyebiliriz. Sitcom sizin için faydalı olacaktır çünkü kolay ve gündelik kelimeler kullanılır.


Hazırsanız başlayalım.

1.) Friends

1546817771329.png

İşte size içinizi ısıtacak, 10 sezon sonrasında karakterler ile gerçekten arkadaş olacağınız, keyifli bir sitcom.

Konusu: 6 genç arkadaşın, 20'li yaşlarının ortalarında New York'ta geçen hayatlarını, iş bulma zorluklarını ve aşk maceralarını anlatır ama adından da anlaşılacağı üzere dizinin ana konusu Monica, Chandler, Joey, Ross ve Pheobe adında, her biri birbirinden özgün altı karakterin arasındaki dostluktur.
Dizi Rachel'ın düğünden kaçıp Monica'yı bulması ile başlar.

2.) Brooklyn Nine-Nine


1546818873031.png

1546818886524.png

Toplanın polisiye sevenler, karşınızda en güzel yazılmış polisiye komedi; Brooklyn Nine Nine. Polisiye sevenler diye başlamış olsam bile, aslında herkese oldukça hitap eden, hafif yazılmış bir komedi.


Konusu: Dedektif Jake Peralta, bulmacaları çözmeye bayılan, zeki bir dedektiftir, hatta karaolunun en iyisidir. Çözemediği tek bulmaca ise nasıl yetişkin olunacağıdır. Başkomiser Raymond Holt'un karakola atanması ile Jake büyümek zorunda kalacaktır.
Bu dizi zekice yazılmış espriler ve özgün karakterler ile kendinizi kaybedeceğiniz, her izlediğinizde arkadaşlık bağları ile size sıcacık hissettirecek bir dizidir. Üstelik İngilizcesi son derece basittir ve ingilizce modern mizah deyimlerini öğrenmeniz için birebirdir.


3.) Sex and the City

1546819748972.png

Herkes bu diziyi hayatında en az bir kere duymuştur ya da televizyonda izlemiştir, ama duymadıysanız, Carrie Bradshaw'un New York'taki ışıltılı hayatına katılmakta hiç zaman kaybetmeyin.


Konusu: Sex and the City, 30'lu yaşlarda akıllanmaz 4 kadın'ın (Samantha, Carrie, Charlotte ve Miranda) aşk hayatlarını ve kariyeri birlikte yürütmelerini anlatır. Her birinin özel hayatlarının ve zorluklarının ustaca işlendiği bu dizi; şehirli ve kariyerli kadınların hayatlarının her açısına mercek tutuluyor.

4.) Parks and Recreation
1546820688042.png
1546820698895.png

Bütün komedi severlere tavsiyem bu diziyi izlemeleridir. Parks and Recreation'ı normal bir sitcom'dan ayıran en önemli özellik, bütün karakterlerin kameranın farkında olmasıdır. Amerika'nın devlet yapısı ile ilgili birçok kelimeyi öğreneceğiniz bu komedi dizisi, 7 sezon boyunca size keyilfi bir seyir sunacaktır.
Konusu: Dizi, Indiana eyaletinin, küçük bir kasabası olan Pawnee'de geçer. Belediyenin Parks and Recreation (Park ve Bahçeler) bölümünün müdür yardımcısı olan Leslie Knope, azilmli ve başarızlığı kabul etmeyen bir kadındır ve hayatta en sevdiği şeyler Pawnee, işi ve arkadaşlarıdır. Bütün dizi Leslie Knope'un çalıştığı birimi yürütmek için gösterdiği çaba üstünde döner. Tabii ki birimde çalışan muhteşem karakterler dizi boyunca her sahneyı eğlenceli kılacaktır.

5.) How I Met Your Mother

1546821313215.png

Ne kadar başarılı olduğunu aldığı ödüller ile de kanıtlamış olan dizi, size gündelik kelime ve cümle kullanımlarını öğrenmeniz için son derece iyi bir fırsat.
Konusu: Dizi, 2030 yılında ana karakter Ted Mosby'nin çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatması ile başlıyor ve 9 sezon boyunca bu hikayeyi dinliyoruz, tabii ki bu sırada New York'ta 5 genç arkadaş olan Lilly, Marshall, Robin, Barney ve Ted'in gündelik durumlarla baş ederken karşı karşıya kaldıkları eğlenceli durumları izlerken, arkadaşlık ve aşk ile ilgili çok önemli dersler öğreniyoruz.


İçeriğimiz bu kadardı, umarım bu dizileri keyifle izlersiniz ve aynı zamanda ingilizceniz gelişir.
Şimdiden iyi seyirler diliyorum!
 

Ekli dosyalar

Üst