J.K Rowling Kimdir? Dünyanın en zengin yazarını tanıyalım!

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
#1
1549045290341.png
J.K Rowling dünyaca sevilen Harry Potter serisinin yazarıdır.
Serinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe taşıyla dünyamıza sihirli bir dokunuş yapıp büyük ün kazanmıştır. Bu kitap ile birlikte bize bambaşka "sihir" dolu bir dünyanın kapılarını açan J.K Rowling kendi hayatını da bu kitapla birlikte adeta sihirli bir değnek deymiş kadar değiştirmiştir. İlk kitabını yazdığı sıralarda yoksullukla burun burna yaşayan yazar,Edinburgh'da küçücük bir evde kızıyla yaşamaktaydı.
Harry Potter serileri patlayana kadar oldukça zor bir hayatı oldu.
1990 yılında annesini kaybettikten sadece 2 yıl sonra o zamanki kocasından boşandı ve iş bulamadığı için büyük maddi sıkıntılar çekti.
Böylesi muhteşem bir serinin ilk okunduğu yayıncılar tarafından çokça kez reddedildiğini duymak sizi belki de şaşırtacaktır ama tam da böyle oldu.
Bir çok yayınevinden red cevabını alıp "başka" bir iş bulması gerektiği söylense de şansını denemeye devam etti ve en son Bloomsbury yayınevinin kapısını çaldığında sonunda eli boş dönmemiştir.
Kitap ilk başta sadece 1000 tane basılmış ve sonrasında büyük başarı elde etmiş ve kitabın hakları kazandığı bir çok ödülden olsa gerek 1997 yılında Scholastic yayınevi tarafından satın alınmıştır.
O günden bugüne kitaplar neredeyse yok satmış ve J.K Rowling'i gelmiş geçmiş en zengin(1 milyar dolar) ve başarılı yazarı haline getirmiştir.
1549045363648.png
 
Üst