Loose - Lose Arasındaki Fark

“Loose”, hem isim hem sıfat hem de fiil olarak kullanılır ve “gevşek, gevşetmek” anlamlarını taşır. "Luğs" diye okunur.
"Lose", ise yalnızca fiildir ve “bir şeyi kaybetmek” anlamını taşır . "Luğz " diye okunur.

Loose örn :
* To be a good batter, you've got to hang loose and follow your instincts. (İyi bir vuruşçu olmak için, gevşek tutmalısın ve içgüdünü izlemelisin.)
* Let us students contribute to the welfare of the victims of the earthquake; even loose change will go a long way. (Öğrencilerimizin deprem kurbanlarının refahına katkıda bulunmaları için bize izin verin; cebimizdeki bozuk paralar bile bir yere kadar yeterli olacaktır.)
* I usually toss my loose change into my desk drawer. (Bozuk paramı genellikle masamın çekmecesine atarım.)
* This is a bit too loose around my waist. (Bu bana biraz bol geliyor.)
* This coat looks loose on me. (Bu ceket üzerimde bol görünüyor.)
* This button is loose. (Bu düğme, gevşek.)
* This tooth is loose. (Bu diş gevşek.)
* This shirt is a little bit loose. (Bu gömlek biraz bol .)
* This screw is loose. (Bu vida gevşek .)
* The girl let the bird loose. (Kız kuşu serbest bıraktı.)
* Don't set the dogs loose. (Köpekleri serbest bırakma.)

Lose örn :
* I don't want to lose my reputation. (İtibarımı kaybetmek istemiyorum.)
* I could lose my job. (İşimi kaybedebilirim.)
* I' m going to lose my job. (İşimi kaybedeceğim.)
* I don' t want to lose my job. (İşimi kaybetmek istemiyorum.)
* I think that as long as I don' t overeat, I will certainly lose weight. (İnanıyorum ki çok yemediğim müddetçe, kesinlikle kilo vereceğim.)
* To lose face means to be humiliated. (İtibarını kaybetmek aşağılanmak anlamına gelir.)
* Hurry! There' s no time to lose! (Çabuk! Kaybedecek zaman yok!)
* Don' t lose heart now. (Şimdi cesaretini kaybetme.)
* I did not lose my mind, I sold it on eBay. (Aklımı kaybetmedim, onu eBay'da sattım.)
* It was careless of you to lose the key. (Anahtarı kaybetmek senin dikkatsizliğindi.)
* It was careless of you to lose my car key. (Arabamın anahtarını kaybetmen dikkatsizlikti.)

Son düzenleme: