Modal verbs: must ve have/has to arasındaki fark nedir?

#1
'must' ve 'have/has to' zorunluluklarda ve gerekliliklerde kullanılır. aralarındaki fark ise şu şekildedir:

  • İçeriden, içimizden gelen zorunluluklar için ''must''
  • Dışarıdan kaynaklanan zorunluluklar için ''have / has to'' kullanılır.
‘must’ ile yapılan cümlelerde bir zorunluluk vardır ama bu zorunluluk içerden gelir yani konulan kural, yasa ya da ceza yoktur. Saat çok geç olmadan evde olmak gibi, çünkü geç gidilirse evde sorun olabilir. Ayrıca iyi bir okul, iyi bir gelecek için derslerinize çalışmak zorunda olmak, bu yüzden çok çalışmak da bu kural kapsamına girer. Bu gibi durumlarda ''must'' kullanılması daha iyi olur.

Have/has to ile yapılan cümlelerde, dışardan baskı olmasından dolayı yapılması bir zorunluluk olan durumlar vardır. Sabah her gün saat 8.30 da mesaiye başlamak, öğretmenin öğrencisine ya da patronun çalışanına ne yapması gerektiğini söylemesi gibi.. bu gibi durumlarda ''have/has to'' kullanılır. kendi keyfimiz, isteğimiz önemli değildir.

1) I must study hard to be an English teacher because it is my dream to teach English. If I become an English teacher, I will be very happy.(Ben ingilizce öğretmeni olmak için çok çalışmalıyım çünkü ingilizce öğretmek benim hayalim. eğer ingilizce öğretmeni olursam çok mutlu olacağım.)
(burada çalışma gerekliliği kişinin içinden gelmektedir, kimse onu zorlamamaktadır.)

2) I have to study hard because if I don’t get good marks, my father won’t let me go summer holiday with my friends. (çok ders çalışmalıyım çünkü eğer iyi notlar almazsam babam arkadaşlarımla yaz tatiline gitmeme izin vermeyecek)
(burada başkası istiyor diye ya da başkasının zorlaması vardır.)
 
Üst