Multitasking ne demektir?

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
#1
Multitasking kelimesi, İngilizce’deki “multi” ve “tasking” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu sözcükler, doğrudan çevrildiğinde çoklu işlem ya da çoklu görev anlamına geliyor. Multitasking, genel olarak “aynı anda birden fazla iş yapmak” olarak tanımlanıyor. Yani bir yandan lap-toptan maillerinizi okurken bir yandan eşinize laf yetiştirirken multitasking bir kimse oluyorsunuz aslında. "Multitasking" olmak zamanı verimli kullanmak ve iş yükünü azaltmak gibi faydaları yüzünden iş verenler için muazzam bir özellik. Tabi her gülün dikeni olduğu gibi bunun da dezavantajları yok değil! Neler mi dersiniz?
Beyin fonksiyonlarını yavaşlatıyor: Beyin, sadece tek bir işi yapmak için odaklanabilme yeteneğine sahip. Bu nedenle aynı anda birden fazla görev aldığında kendini zorluyor ve zarar görebiliyor.
Strese neden oluyor: Beyin aslında en çok tek bir işle uğraştığı zaman rahatlıyor. Aynı anda birden fazla işle uğraşmak tamamlama sürecini geciktiriyor. Bitmeyen, aksine çoğalan işler de kişiyi strese sürüklüyor. Multitasking nedeniyle ortaya çıkan hatalar da yine stres yaşamanıza neden oluyor. Aşırı dikkat gerektiren işlerle uğraşmanız gerektiğinde hata da kaçınılmaz oluyor tabi ki.

İşte size bir kaç komik multitasking örneği:

1) Multitasking kralı bir çocuk: Hem oyun,hem kişisel temizlik:
1546899790866.png
2)Bakkala ekmek almaya gidip, sporunu yapan, gazetesini okuyan ve eve 4 saat sonra dönen amca.
1546899848141.png


3) Ve son olarak geleceğin CEO'su bu çocuk!
1546899910566.png
 
Üst