Mutlaka Öğrenilmesi Gereken Gramer Konuları

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
TENSELER:
Tenseler gözünüzü korkutmasın çünkü esasen öğrenmesi çok kolay! Nasıl yani diyorsanız buraya tıklayın.
  • Simple Present (Geniş Zaman)
  • Simple Past (Geçmiş Zaman)
  • Present Progressive (Şimdiki Zaman)
  • Simple Future (Gelecek Zaman)
Yukarıdakiler temel tenseler bunları öğrendiniz mi gerisini bu tenselerin mantığıyla öğrenebilirsiniz. Merak etmeyin.
ETKEN VE EDİLGEN CÜMLE YAPILARI (Active/Passive.)
Cümle etken mi edilgen mi? Yani cümledeki özne bir eylem gerçekleştiriyor mu yoksa başkası tarafından yapılan bir eylem tarafından etkileniyor mu?
  • I broke the vase. (Vazoyu ben kırdım, özne en başta, hemen ardından da yüklem gelmiş, vazo ise eylemden etkilenen nesne konumunda kullanılmış.)
  • The vase was broken. (Vazo benim tarafımdan kırıldı, öznemiz değişti bu sefer özne vazo oldu, eylem hala aynı, kırma eylemi de yüklem.)
Ayrıntılı konu anlatımı için tıklayın.
BAĞLAÇLAR
Bağlaçlar anlatımınızı zenginliştiren konuşmanızı ilerleten ve cümleleri daha kolay anlamanıza yardımcı olacak önemli kelimelerden bu sebepten bağlaçları bilmek önemlidir. Bazı bağlaçlar cümleleri devrik yapar ya da cümlenin belli yerlerinde kullanılır. Bunları bilmek de önemlidir.
  • Although: Although I would love to, I cannot visit you tonight.
  • Because: She does not do the cleaning, because she has other things to do.
  • Due to: Due to some problems, the appointment is cancelled.
  • But: I know I like you, but sometimes you are rude to me.
MODAL VERBS
Modal’lar günlük hayatta çok kullanılır ve cümlelerin anlamlarını tamamen değiştirir. Bu yüzden anlamlarını ve kullanımlarını bilmek önemlidir.
Have to: They have to read 5 books this summer. (gereklilik ama dışarıdan ,dış etken okul)
Could: It could snow, you know. (ihtimal)
Can: I can run really fast. (yetenek, yapılabilen bir eylem)
Must: I must fight the evil and save the world! (gereklilik,kendimden istediğim bir gereklilik)
Should: You should go buy some water ( tavsiye)
Might: I might visit my mum tomorrow. (eylemi belki yaparım,belki yapmam)

Son düzenleme: