Nasıl Essay Yazılır?

Bugün hepimizin eğitim öğretim hayatında karşısına çok çıkmış bir konuyu anlatacağım size: Essay yazmak. Bugün güzel ve yeterli bir essay yazmayı 5 adımda sizlere açıklayacağım.

1.) Amaç/ Ana fikir

Yazmaya başlamanız için tabii ki yazacak bir şeyiniz olması gerekli. Eğer ki essay konunuz size çoktan verilmemişse, bir essay konusu bulmak düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir.
En iyi essayleriniz, bir fikrinizin olduğu ve normal hayatta da ilgi duyduğunuz konular hakkında yazdıklarınız olacaktır. Nelere ilgili duyuyorsunuz? Neyi savunmaya ihtiyaç duyuyorsunuz ya da neler hakkında keskin düşünceleriniz var? Essay'inizin konusunu kendiniz seçiyorsanız, hevesli olduğunuz bir şeyi seçmeniz tavsiyemdir.
2.) Outline - Taslak
Outline - taslak çıkarma essay yazmanın en önemli adımlarından biridir, outline size essay yazarken size yardımcı olacak olan yol haritanızdır. Fikrinizi belirlediğinizde, hangi noktalara değineceğinizi madde madde yazacağınız yerdir. Burada önemli bir tüyo: bazı öğrenciler taslağı türkçe çıkarıyor, bunu kesinlikle yapmayın. Outline'ı kısa ingilizce cümlelerle çıkarın. Essay yazarken dönüp baktığınızda, işinizin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz. En önemli bulduğunuz üç noktayı yazın, ardından bu üç noktanın kilit noktalarını listeleyin.

2.) Başlık

Bazı insanlar başlığı en son yazar, ancak ben en başta yazıyorum çünkü konudan çıkmamamı sağlıyor. Essay başlığı seçerken en önemli nokta; başlığınızın ana fikrinizin bir cümlelik özeti olmasıdır.
Yüklem içeren başlıklar daha çarpıcıdır! Gazete manşetlerine bile baktığınızda bütün başlıkların yüklem içerdiğini görürsünüz. Başlığın amacı essay'de yazdıklarınız hakkında bir merak ve ilgi uyandırmaktır.
Birkaç başlık örneği:
  1. Reasons why a person should keep silen -Neden insan sessiz kalmalıdır?
  2. The era of technological zombies is coming - Teknoloji Zombilerinin devri geliyor
  3. How to have the perfect skin;? - Nasıl mükemmel bir cilde sahip olursunuz
  4. Turkey needs a change in the education system- now. - Türkiye'nin eğitim sisteminde değişikliğe ihtiyacı var- hemen.
Essay'iniz bittiğinde başlığınızı yeterince etkili olmuş mu diye tekrar değerlendirmenizi tavsiye ederim.

3.) Introduction - Giriş

Introduction, ana fikrinizi tek bir paragraf veya iki cümle ile kısaca açıkladığınız kısımdır. Başlıktan sonra okurunuzu en çok bağlayan kısım burasıdır. Çok uzun bir introduction sıkıcıdır, ana fikir hakkında yeterince bilgi içermeyen bir introduction ise essay'iniz okumaya devam etmek için bir sebep vermez.
Yani introduction'da ana fikrinizi kısa ve öz bir şekilde açıklamanız gerekmektedir.

4.) Body of Information- Gelişme

Body of Information - ya da bildiğimiz adıyla gelişme, bilgi verdiğiniz konuyu, anlattığınız hikayeyi ya da savunduğunuz fikri geliştirdiğiniz kısımdır.
Outline kısmında ana fikrinizin en önemli üç noktası ve bunların kilit noktalarını yazmıştık. Şimdi bu üç noktanın her biri için birer paragraf yazın. Örneklerle, alıntılarla ve kaynaklarla fikrinizini besleyin.
Bol bol örnek vermeyi unutmayın, çok fazla örnekten zarar gelmez ancak az örnek ana fikrinizin anlaşılmasına engel olabilir.

5.) Conclusion - Sonuç

Essay'iniz neredeyse bitti. Conclusion essay'in son paragrafıdır, introduction gibi kısa tutulabilir, ve iki paragraf çok benzerdir.
Conclusion'da introduction'da yazdıklarınızın benzerleri olur! cümlesini çok duymuşsunuzdur ancak bu doğru değildir.
Introduction'da ana fikrinizin ne olduğunu belirttiniz.
Conclusion'da ise kilit noktalarınızın ana fikrinizi ne kadar desteklediğini özetlersiniz. Yani kısa bir şekilde, kilit noktaların üstünden geçer ve ana fikrinizi desteklersiniz.

Essay'iniz bitti, umarım bu içerik size yardımcı olmuştur.
İyi yazmalar!