Nasıl Gramer Öğreniriz?

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
#1
1547121529383.png
İş gramer öğrenmeye gelince her öğrencinin kendine ait farklı düşünceleri olduğunu söylemek mümkün. Bazıları gramer öğrenmeye oldukça hevesli. Cümlelerin neden belli şekillerde kurulduğunu,kuralların nasıl işlediğini ve sebeplerini öğrenmeye epey hevesliler. Bazılarıysa (sanırım çoğunluk dersek pek de haksız olmayız) gramer öğrenmeyi dil öğreniminin en sıkıcı kısmı olarak algılıyor. Yukarıdaki gruplardan hangisine dahil olursanız olun, kabullenmeniz gereken bir şey var. Mevzu bahis şayet gramer ise,kaçabilirsiniz ama kurtulamazsınız!Çünkü eğer bir dili akıcı bir şekilde konuşabilmek istiyorsak, aynı bir oyun oynarken oyunun kurallarını mutlaka bilmemiz gerektiği gibi, o dilin kurallarına hakim olmalıyız.

Peki,madem gramerden ne yaparsak yapalım kurtulamıyoruz kendimize şu soruyu sormamız lazım: “Gramer öğrenmenin en iyi yolu nedir?” Yani biz bu oyunu nasıl iyi oynarız? İlk olarak kuralları, oyunu direkt oynamaya başlayarak öğrenebilirsiniz. Tabi ki hatalar yapacaksınız, hatta bazen ağır yaralar da alacaksınız. Ama bu şekilde aynı oyun oynarken olduğu gibi insan düşe kalka doğru yolu buluyor. Nasıl yani diye soruyorsanız aslında cevap oldukça basit. Lütfen ana dilinizi nasıl öğrendiğinizi bir düşünün! Kimse size elinde bir kalemle özne,fiil,yüklem dizilimini anlatmadı. Ve fakat anadilinizi sular seller gibi konuşuyorsunuz değil mi? Aynı anadilinizi öğrendiğiniz gibi bir yabancı dili de bu şekilde doğal yoldan öğrenmek mümkün. Ama işte burada koşullar devreye giriyor. Siz şayet 6 yaşında İngiltere’ye taşınmış bir Türk olarak, İngiltere’deki bir okulda eğitim görmeye başlamış olsaydınız ,her gün İngiliz arkadaşlarınızla oyunlar oynasaydınız,markete gittiğinizde İngiliz bir kasiyerden şeker almanız gerekseydi, 15 yaşına geldiğinizde hiçbir gramer kitabına elinizi dahi sürmeden, muhteşem bir aksan ve gramer bilgisiyle İngilizce konuşurdunuz,orası kesin! Ama sıkıntı şu ki çoğumuz bu koşullara sahip değiliz. E o zaman napacağız?

Ne yazık ki bunun tek bir cevabı yok. Gramer eğitiminin nasıl olması gerektiğine dair eğitimciler tarafından savunulan bir sürü farklı yaklaşım var. Bazı eğitmenler gramer kurallarının öğrencilere ayrı bir çatı altında öğretilmesi ve egzersizlerle desteklenmesi gerektiği görüşündeyken diğer eğitimciler bu kuralların dinleme,konuşma gibi diğer dilsel faaliyetlerin içine yedirilmesi gerektiği görüşündeler. Gramere dair düşünceleriniz ne yönde olursa olsun ve siz hangi yöntemle eğitim almış olursanız olun,kesinlikle faydalı bulacağınıza inandığımız birkaç yöntemi sizin için derledik. Haydi başlayalım!NELER YAPABİLİRİZ?

  • Öncelikle gramer kurallarının farkında olun. Gramer üstüne düşünün. İngilizce bir cümle kurmanız gerektiğinde bu cümleyi kurarken kullanmanız gereken kuralların anadilinizle ortak noktalarını bulmaya çalışın. Böylelikle aklınızda kalması ve daha da önemlisi kuralı bir mantık çerçevesine oturtmanız daha kolay olacaktır. Örnek vermemiz gerekirse ingilizce’de pirinç ya da pilav(rice) kelimesi sayılamaz(uncountable) isimler grubuna girer. Bu sebepten de hep fiilin tekil haliyle kullanılır. Fark ederseniz biz de Türkçe’de bulgur,pirinç,üzüm gibi çok taneli yiyecekleri genellikle tekil haliyle kullanırız. Pilavları yedim pek de kullandığımız bir cümle yapısı değildir. Gramer farklılıklarını ya da benzerliklerini kıyaslamanız halinde öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.
  • Çokça İngilizce kitap okuyun. Kulağa garip gelebilir fakat İngilizce okuduğunuz ve hatta dinlediğiniz her eserde aslında gramer kurallarının ve bazı kalıpların doğru kullanımına maruz kalmış oluyorsunuz. Dolayısıyla bilinçaltınızda bu kullanımlar kodlanmış oluyor. Hele bir de yazılanları 1.maddede bahsettiğimiz farkındalıkla okumaya başlarsanız müthiş faydasını göreceksiniz okumanın! Zira okurken demek bu cümle İngilizce’de bu şekilde ifade ediliyormuş diye kıyaslama yaptığınızda o kuralı veya yapıyı doğru kullanma ihtimaliniz çok daha yüksek!
  • Özellikle zorlandığınızı düşündüğünüz gramer kurallarına yoğunlaşın! Bazı diller benzerlikleri kadar büyük farklılıklar da gösterirler. İşte bu büyük farklılıklar bizim o konuyu mantık çerçevesine oturtmamızda büyük sıkıntılar yaratabilir. Öğreneceğiniz dilde özellikle zor bulduğunuz ve anlamakta zorlandığınız konular üzerine yoğunlaşmanızı tavsiye ederiz. Örneğin İngilizce’de Present Perfect Tense isimli bir zaman vardır. Bu zaman geçmişte başlayıp etkisi ya da kendisi halen devam etmekte olan eylemler için kullanılır. Bu zamanın ne yazık ki Türkçe’de bir karşılığı yoktur. Bazen geçmiş zamanla bazense şimdiki zamanla ifade edilebilir. Zorlandığınız konular üstüne kafa yorun. Kaçmayın ve üstüne gidin. Bir kez mantığınıza oturttuktan sonra sonrasında diğer konuları çok daha hızlı öğreneceksiniz.
  • Her öğrencinin öğrenme konusunda yatkınlıkları farklıdır. Bazıları görsel, bazıları işitsel olarak daha kolay öğrenir. Bu durumda kendinizi iyi tanımanız çok önemlidir. Eğer işitsel biriyseniz gramer kurallarını bir gramer kitabından öğrenmeniz çok da kolay olmayacaktır. Bunun yerine konu anlatım videoları izleyebileceğiniz çeşitli internet sitelerinden ya da eğitim setlerinden faydalanabilirsiniz. Eğer görsel olarak daha kolay öğrenen biriyseniz çalışırken renkleri ve tabloları kullanmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.
  • Gramer egzersizleri çözün. Bir gramer konusu öğrendikten sonra( yukarıdaki yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın) mutlaka sonrasında konuya dair sorular çözmek, ve alıştırmalar yapmak önemlidir. Zira bir kuralı teoride bilmek pratikte muhteşem olacağınız manasına gelmez. Ehliyet kurslarını düşünün. Elinize verilen kitapları 100 kere de okumuş olsanız hiç direksiyon başına geçmediyseniz,iyi araba kullanamazsınız ve dolayısıyla sınavdan kalırsınız.
  • Daha önceki maddelerde bahsedildiği gibi anadili İngilizce birinin ağzından çıkan her cümle aslında sizin bir gramer kuralının doğru kullanımına maruz kalmanıza sebep oluyor. Dolayısıyla ilginizi çeken konularda izleyeceğiniz filmler,diziler,belgeseller sizin bu kuralların doğru kullanımını öğrenmenize ve kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bazı sitelerden ulaşabileceğiniz sesli kitap hizmetleri hem edebi konuda kendinizi geliştirmenizi hem de (yazılı dil gramer kurallarına konuşma dilinden daha sağdık olduğu için) gramer kurallarını doğru kullanmanıza fayda sağlayacaktır.
Yukarıdaki tavsiyelere uyararak, gramer konusunda kendinizi çok kısa sürede geliştirebileceğinizi umuyoruz. Unutmayın teknoloji çağında yaşıyoruz ve ihtiyaç duyduğunuz her kaynak aslında parmaklarınızın ucunda. Bahaneler ardına sığınmayın, planınızı oluşturun, ve başlayın! Yardıma ihtiyaç duyarsanız biz buradayız, sizi bekliyoruz!
 
Üst