Nasıl Online İngilizce Öğrenilir?

#1
İlk yapmanız gereken şey ne öğrenmek istediğinize karar vermektir. Mesela İngilizce yazmayı mı öğrenmek istiyorsunuz, önceliğiniz konuşma ya da her ikisi mi? Önceliğinize göre seçeceğiniz online öğrenme metodu farklı olacaktır.
Hazırsanız başlayalım.
Yeni bir dil öğrenme sürecinizi şu üç başlık altında belirlemeniz çok önemlidir.
1.) Kaynak seçimi
Doğru kaynağı seçmek bu süreçte büyük bir önem taşıyor. İlk başta fazla kaynak seçmeyin, sizin için etken kaynağı belirledikten sonra dil öğreniminde ilerledikçe kaynakları arttırmakta fayda var. Bu noktada kendinizle ilgili –zaten bilmiyorsanız keşfetmeniz gereken bir şey var: ben en iyi nasıl öğrenirim? Eğer en iyi dinleyerek öğreniyorsanız en başından podcast ya da youtube videoları izleyerek gitmek sizin için daha faydalı olacaktır. Örneğin yeni başlayanlar için İngilizce Bankası’nın renklerden başlayıp, tanışma cümlelerine uzanan, her şeyin tane tane ve anlaşılır bir şekilde anlatıldığı ı bir youtube kanalı var, bir göz atmanızı öneririm. Görsel hafızanız daha mı kuvvetli? O zaman slayt gibi görsel materyallerden yararlanabilirsiniz. İngilizcebankası.com’da her konunun ayrıntılı ve açık bir şekilde şemalı anlatımlarının bulunduğu slaytlara bakarken İngilizcenin sizin için gitgide kolaylaştığını hissedeceksiniz.
2.) İlginizi çekecek şekilde çalışın!
Şimdi, kendinize en uygun kaynağı seçseniz bile, buna bağlı kalmadığınız sürece hiçbir anlamı kalmaz. İlginizi çekecek bir konuda a1 seviyesinde bir öykü okursanız hem zorlanmayacak hem de sıkılmayacaksınız. Şarkı dinleyip çevirisine bakmak gene çok eğlenceli ve kolay bir yöntemdir. Bu noktada hangi şarkıların öğretici ve faydalı olduğuna bakmak isterseniz, İngilizce bankasının sırf şarkılara ayrılmış geniş bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Bu süreci kendi ilgi alanlarınıza göre renklendirebilirsiniz.
3.) Süreklilik!
Dil nankördür lafını kim söylediyse, kesinlikle bir bildiği varmış. Dil öğrenmek bir alışkanlıktır ve tekrar olmadan gerçekleşemez. Her gününüzün belli bir kısmını sürekli dil öğrenmeye adamazsanız, unutmanız kaçınılmazdır. Son araştırmalara göre bir alışkanlığın oturması 21 gün tekrarlanması ile oluyor. Yani gününüzün en az 20 dakikasını dil öğrenmeye ayırmalısınız!
Peki hangi konudan başlamalıyız?


*Kelime, kelime, kelime!
Sonrasında dilbilgilinizi yavaş yavaş ilerletirken, kelime öğrenmeye başlamalısınız. Eğer işitsel zekanız daha güçlüyse ve dinleyerek öğrenmeyi seçtiyseniz, materyallerinizden yararlanmadan önce İngilizce konuşmada en çok kullanılan 50 kelimeyi öğrenmenizde fayda var, bunlar aşağıda liste olarak verilecektir. Bunların hepsi isim ya da sıfat değil, hatta birçoğu bağlaçtır. Ancak bu 50 kelimeyi öğrendikten sonra, a1 seviyesindeki materyalleri anlamanız çok daha kolaylaşacaktır.
*Alıştırma yapın!
Öğrendiklerinizi pekiştirmek çok büyük bir önem taşıyor.
Örneğin temel cümle yapılarını ve geniş zamanı öğrendikten sonra İngilizce Bankası sitesinde bulunan Simple Present quizini çözebilir, okuduğunuz öykülerin ardından Karışık Kelimeler quizini yaparak hafızanızı test edebilirsiniz.
Bu yazdıklarımı uyguladıkça gerisini bir çorap söküğü gibi geleceğinden, ve her adımı uyguladıkça bir sonrakinde ne yapmanız gerektiğini bileceğinizi garanti ediyorum.
Bu güzel ve eğlenceli süreçte hepinize başarılar diliyorum!

‘’Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır.’’
  • Ludwig Wittengenstein

 
Üst