Present Perfect Mi, Past Simple Mı? Nasıl Ayırt Edeceğiz?

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
PRESENT PERFECT Mİ PAST SIMPLE MI?
Perfect zamanlar Türkçe'de karşılığı bulunmadığı için kavranması zor olmaktadır. Biz bu zamanları türkçede şimdiki zamanda ya da geçmiş zamanda ifade ederiz genellikle. Dolayısıyla dilbilgisi sorularında özellikle Türkçe düşünme eğilimimiz olduğu için bu konuda oldukça zorlanıyoruz. Bugün çeşitli püf noktalarını göstererek bu ayrımı yapmanıza yardımcı olacağız. Öncelikle teker teker bu iki zamanı gözden geçirelim. Sonra da ikisini kıyaslayalım.

PRESENT PERFECT TENSE:

Present Perfect tense geçmişte başlamış ve ETKİSİ YA DA KENDİSİ HALA DEVAM ETMEKTE OLAN EYLEMLER İÇİN KULLANILIR. Geçmişte bir başlangıç noktası vardır ve olayın kendisi ya da bu olayın etkisi hala devam etmektedir.
Diyelim ki konulunuzu kırdınız ve kolunuz hala iyileşmedi. Kolunuzu geçmişte bir noktada kırdınız fakat kolunuzu kırmış olmanızın etkisi hala devam etmekte çünkü hala iyileşmemiş. İşte bu durumda Present Perfect kullanacağız.
  • ÖRN: I HAVE BROKEN MY ARM. (KOLUMU KIRDIM.)
Present Perfect'i aynı zamanda genel tecrübelerimizden bahsederken de kullanabiliriz.
Diyelim ki daha önce hiç sushi yemediniz. Ya da daha önce Londra'da bulundunuz. Bu tecrübelerin etkisi hala devam ettiğinden tecrübelerimizden bahsederken de present perfect kullanırız. Tabi ki dilbilgisi sorularına bakarken her daim böyle uzun uzun düşünmeye zamanımız olabilir . Bu sebepten ipuçlarına bir göz atalım.

İngilizce'de zaman sorularını çözerken her zaman bize küçük ipuçları verilir. Bunlar da zaman zarflarımızdır.

Eğer cümlelerde şu zaman zarflarını görürsek bileceğiz ki bizim çok büyük bir ihtimalle present perfect kullanmamız lazım:
  • FOR,ALREADY,YET, JUST,SINCE*,EVER*BEFORE,NEVER
Şimdi bu zarfları cümlelerde kullanalım ki hem anlamları netleşsin hem de aklımızda daha kolay kalsın.
  • I HAVE LIVED IN IZMIR FOR 8 YEARS. (8 SENEDİR İZMİR'DE YAŞIYORUM.) (FOR SÜREÇ BİLDİRİR. )
  • I HAVE ALREADY DONE MY HOMEWORK. (ÖDEVİMİ ÇOKTAN YAPTIM.)

NOT: SINCE PRESENT PERFECT VE PAST SIMPLE'I BİRBİRİNE BAĞLAYAN BİR BAĞLAÇTIR. SINCE'DEN ÖNCE HEP PRESENT PERFECT SINCE'DEN SONRA DA PAST SIMPLE KULLANILIR.
  • HAVE YOU EVER LIVED IN IZMIR? (DAHA ÖNCE HİÇ İZMİR'DE YAŞADIN MI?)
NOT: EVER PRESENT PERFECT'TE SORU SORARKEN KULLANILIR. TECRÜBELERİMİZE DAİR SORULAR SORMAK İSTEDİĞİMİZDE "HAVE YOU EVER "KALIBINI KULLANARAK SORARIZ.

Ekran Alıntısı2.1.PNG

PAST SIMPLE:

Şimdi Türkçe'de karşılığı geçmiş zaman olan Past Simple'a göz atalım.
Bir cümlede geçmiş zaman kullanmak istediğimizde bahsettiğimiz olayın kendisinin ya da etkisinin tamamen geçmişte kalmış olması gerekir. Bugünle bir bağlantısı olmamalıdır. Tamamen geçmişte kalmış olmalıdır. Present Perfect'le ayrıldıkları nokta budur.
  • I WENT TO CINEMA YESTERDAY. (Dün sinemaya gittim. Gittim ve bitti. Şu anla bir bağlantımız yok.)
  • I WAS VERY SHY WHEN I WAS YOUNG(BEN KÜÇÜKKEN ÇOK UTANGAÇTIM - BÜYÜDÜM VE ARTIK DEĞİLİM ŞİMDİYLE BİR ALAKASI YOK.)
Aynı zamanda şayet şu zaman zarflarını görüyorsak cümlemizi geçmiş zamanda kullanmamız gerekir:
  • AGO, LAST, YESTERDAY, IN 1923 (İ GEÇMİŞTE KALDIĞINI BİLDİĞİMİZ BİR TARİH....)
  1. I moved to İstanbul 3 years AGO. (8 SENE ÖNCE İSTANBUL'A TAŞINDIM- TAŞINMA EYLEMİ OLDU VE BİTTİ. HALA TAŞINMAYA DEVAM ETMİYOTUM.)
  2. I went to Paris last weekend. ( GEÇEN HAFTA PARİS'E GİTTİM- HALA PARIS'E GITMIYORUM, GİTTİM VE EYLEM TAMAMLANDI.)
  3. I had hamburger yesterday. (DÜN HAMBURGER YEDİM-YEDİM VE BİTTİ EYLEMİN KENDİSİ DEVAM ETMİYOR.)
  4. M.Kemal Atatürk founded Turkish Republic in 1923. (M.KEMAL ATATÜRK 1923'TE TURKİYE CUMHURİYETİNİ KURDU. HALA KURMAYA DEVAM ETMİYOR. KURMA EYLEMİ SONA ERDİ.)
YAPISAL ÖZELLİKLER:

Geçmiş zamanda soru cümleleri ve negatif cümlelerde did ve didn't yardımcı fiillerini kullanırız. Olumlu cümlelerde ise fiilin 2.hali kullanılır. Tabloya göz atınız. Clean fiili örnek olarak kullanılmıştır.

Ekran Alıntısı3.1.PNG

Son düzenleme: