Sizce Kuru Temizlememe mi Islak Temizleme mi ?

#1
Herkese merhabalar. bir konuda sizden yardım isteyeceğim. Kıyafetlerim konusunda çok hassasım. Temizleme konusunda ıslak temizleme mi kuru temizlememi yaptırmalıyım bilemiyorum. Hangisi kıyafetleri daha az yıpratır sizce? Yorumlarınızı bekliyorum, ve okumanız için aşağıya bir blog yazsısı bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler..
Tekstil ürünlerinin bazısı kumaş türü bazısı da dekoratif ekleme parçaları yönünden farklı kuru temizleme tekniklerini gerektirebilir. Tüm dünyada en yaygın kullanılan kuru temizleme tekniklerinden dry cleaning ve wet cleaning arasındaki dört temel farkı sizler için derledik:
1. Temizleme İşleminde Kullanılan Malzemeler Başta Olmak Üzere Birçok Fark Bulunuyor
Wet cleaning işlemi kuru temizlemeye göre daha çevre dostudur çünkü ıslak temizleme uygulamasında su ve biyolojik sabunlar dışında hiçbir kimyasal madde kullanılmaz. Her iki temizleme yönteminde de Monteleone olarak doğa dostu çözümler üretip standart temizleme yöntemlerini, kullandığımız teknolojilerle üst düzeye çıkarak hizmet veriyoruz.
Bu iki temizleme işlemi arasındaki temel farklardan birisi de doğal olarak kuru temizleme susuz, ıslak temizlemenin ise su kullanılarak yapılması. Ayrıca kuru temizleme daha etkili bir leke çıkarma oranına sahipken ıslak temizleme işlemi ise kumaşların rengini daha çok koruyarak öne çıkıyor. Kuru temizleme işleminde kullanılan bazı çözücüler yapılarından dolayı sert olabilir ve bu yüzden çamaşırlarınızı sert hale getirebilirler. Bununla birlikte Monteleone olarak, yalnızca biyolojik olarak parçalanabilen ve hassas ciltlere sahip insanların da kullanabileceği, doğaya hiçbir zarar vermeyen solventleri kullanmayı tercih ediyoruz. Bu süreçte kullandığımız makinelerin ve işleme katılan deterjanların çevre dostu olmasına da özen gösteriyoruz. Doğaya olan saygımız ve insan sağlığına verdiğimiz önem hem wet cleaning hem de dry cleaning yöntemlerinde net bir şekilde görülebilir. Her iki yöntemde başından sonuna kadar birbirinden farklı özelliklere sahip olsa da ortak noktada buluşulması gereken konu çevre ve insan sağlığı için güvenli ve özel olarak geliştirilmiş olmaları.
2. Islak Temizleme ve Kuru Temizlemenin Tanımlarındaki Fark Nedir?
Islak temizleme yöntemine muhtemelen daha çok aşinasınızdır çünkü bu işlem daha yaygın ve evde çamaşır yıkama işlemi ile benzerlik taşıyor. Islak temizleme dar anlamda, giysilerin elektrikli bir çamaşır makinesinde suyla ve deterjanlarla yıkanması demektir. Islak temizleme gerçek anlamda çevre dostudur çünkü birçok kimyasal çözücü bu temizlik sürecine dahil edilmez. Deterjanlar ve kimyasallar bir araya geldiğinde biyolojik parçalanma olur ve hem yıkanan eşyaya hem de çevreye zarar verir. Bu süreçte kullanılan makinelerin de çevre dostu olduğunu belirtmek gerekir.
Kuru temizleme ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, işlem sırasında su kullanılmaz, zararlı kimyasallar kullanılmaz ve genellikle çevre dostu çözücüler kaynak olarak kullanılır. Kuru bir işlem olmamasının sebebi, yıkanan eşya solventle doldurulmuş makinelerin içine koyulması ve susuz bir şekilde temizlenmesi. Giysiler, diğer maddelerden arındırıldıktan sonra kurutma işlemine başlanır ve daha sonra preslenir. Günümüzde birçok kuru temizleme şirketi çevreye zararlı kimyasal çözücülerden vazgeçip sıvılaştırılmış karbondioksit gibi yeşile zarar vermeyecek yöntemler seçmeye başladı.
3. Islak Temizlemenin Artıları ve Eksileri
Islak temizlemenin her çamaşırhanede ortak bir temizleme yöntemi olması gerektiğini göz önünde bulundurursak, bu işlemin önemli avantajlarını ve dezavantajlarını bilmekte yarar var. Peki neden ıslak temizleme yöntemini seçmelisiniz ve hangi giysilerde tercih etmelisiniz? Monteleone olarak ıslak temizleme yönteminde çok daha çevre dostu deterjanlar kullanıyoruz. Bu temizleme işlemi malzeme türlerine göre özelleştirilebilir. Islak temizlemede farklı makineler kullanılır çünkü normal makineler hassas kumaşlara zarar verebilir. En önemli avantajlarından birisi de sert solventlerin kullanılmaması. Bu sayede eşyanızın ne kadar temizlik işleminden geçtiği önemli olmadan renkleri daima korunur. Kıyafetleriniz de her zaman yumuşak kalır.
Islak temizleme işlemi gereken özenle yapılmadığı zaman hem eşyalarınız hem de sağlığınız için önemli sorunlar ortaya çıkabilir. Temizlik işlemi sırasında yanlış makine tercihleri ve ıslak temizlemeye uygun olmayan yıkama programlarından dolayı eşyalarınızda gerilme ve yıpranma gözlemlenebilir. Spor yaparken kullanılan tekstil ürünlerinin temizliğine daha çok özen gösterilmelidir. Aksi takdirde bazı deterjanlar hassas cilde sahip kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
4. Kuru Temizlemenin Artıları ve Eksileri
Kuru temizleme yöntemi de aynı ıslak temizleme yönteminde olduğu gibi kumaş türlerine ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahip. Kuru temizleme işleminde bazı hususları iyi bilmek gerekiyor. Eşyalarınızda bulunan yağ ve gres gibi zorlu lekeler suda çözülmediği için kuru temizlemede kullanılan solventler en iyi seçeneğiniz olabilir. Bu işlemler sırasında elbette doğaya herhangi bir zarar vermeyecek solventler kullanılmalı. Ayrıca kaz tüyünden yapılmış giysiler, yastıklar veya battaniyeler su kullanıldığında parçalanabileceği için kuru temizleme en mükemmel tercih oluyor.
Avantajları olduğu gibi bir takım dezavantajları da bulunuyor. Kuru temizle işleminde eşyalarda bulunan boncuk gibi malzemeler renklerini kaybedebilir veya çözücü içerisinde çözünebilir. Bazı çözücüler eşyalarınızın renklerini kaybetmesine de neden olabilir. Çevre dostu solventlerin kullanıldığı firmalar tercih edilmediğinde doğaya zarar görür. Aynı zamanda solventlerin çevre dostu olmasının yanında kaliteli de olması gerekir çünkü ucuz solventler beyaz giysilerde sararmaya neden olur.
 
Üst