"Would" ve "Used To" Farkı/ HABITUAL PAST: USED TO AND WOULD

mlsgzmylmz

Yönetici
Yönetici
Used to geçmişte yaptığımız ama artık yapmadığımız, ya da geçmişte yapmadığımız ama artık yapmakta olduğumuz eylemlerle kullanabileceğimiz bir yapıdır. USED TO'YLA ILGILI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ UNSUR USED TO KALIBININ GEÇMİŞ ZAMANA AİT OLDUĞUNU UNUTMAMAKTIR.
a) Used to'dan sonra fiilin yalın halini kullanırız.

• I used to like chocolate a lot when I was a child. ( Ben küçükken çikolatayı çok severdim.)
  • She used to love pop music, but now she listens to rock music all the time. (O küçükken pop müzik severdi, şimdiyse sürekli rock müzik dinler.)

b) "There was/were" yerine "there used to be" yapısını da kullanabiliriz.

• There used to be a cinema in our village when I was a child( Ben çocukken köyümüzde sinema vardı.)
  • There was a cinema in our village when I was a child. (( Ben çocukken köyümüzde sinema vardı)
c) used to'nun negatif hali "didn't use to" ya da "used not to" şeklinde kullanılabilir.

• I didn't use to eat meat when i was studying in college,because I was a vegetarian. ( Ben üniversitede okurken et yemezdim,çünkü vejeteryandım.)
  • I used to not eat meat when I was studying in college, because I was a vegetarian. (( Ben üniversitede okurken et yemezdim,çünkü vejeteryandım.)

d) Geçmişteki alışkanlıklarımızı Simple Past Tense ile de ifade edebiliriz. Ancak bu durumda geçmişte bir süreç ya da dönem bildiren bir zaman zarfı kullanmamız gerekir.

• She used to play basketball. ( Eskiden basketbol oynardı.)
  • She played basketball 10 years ago. (10 sene önce basketbol oynardı.)
  • e) "Used to" geçmişte yapılmış olan bir tek olayı ifade ederken kullanılmaz.
  • My sister used to wear a school uniform √ ( Kız kardeşim okul üniforması giyerdi.)
  • My sister used to wear wore a minidress on her bestfriend's wedding. (Kız kardeşim en iyi arkadaşının düğününde mini bir elbise giydi.)

f) Geçmişteki alışkanlıklarımızı, sürekli yaptığımız işleri "would" ile de ifade edebiliriz Ancak "would" sadece eylem bildiren fiillerle (action verbs) kullanılır. "Be, have, know, understand, etc." gibi durum bildiren fiillerle kullanılmaz. "Used to" hem durum bildiren hem de eylem bildiren fiillerle kullanılır.

• I used to buy my students cute sticker. √ (Öğrencilerime sevimli stickerlar alırdım.)
  • -Durum bildiren fiillerle sadece "used to" kullanılır.
  • They would be used to be very happy . (Çok mutlu olurlardı.)
  • She would have used to have lots of clothes when she was a teenager. ( O genç kızken bir sürü kıyafeti vardı.)
NOT: "USED TO" kalıbı " be used to doing " kalıbı ile karıştırılmamalıdır. "Used to do", "geçmişte yapardım." anlamını verir. "Be used to doing something" ise "Bir şeyi yapmaya alışkınım" anlamına gelir.
  • I'm used to drinking coffee when I wake up. ( Uyandığımda kahve içmeye alışığım.)
  • I used to drink coffee a lot until 2 years, but I drink very little now. ( 2 sene önceye kadar çok fazla kahve içerdim ama artık çok az içiyorum.)

Son düzenleme: