YDS’ye Hazırlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

#1
YDS daha önceleri ÜDS ve KPDS olarak dil sınavlarının 2013 yılında kaldırılması ardından yapılmaya başlanmış bir sınavdır. Yabancı dil bölümü puan sınavı elde etmek için yılda iki bölüm halinde yapılan bu sınava tüm adaylar girmek zorumdadır. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusya bu sınav çatısı altında sınavları yılda iki kez gerçekleştirilen diller. Oldukça zorlu bir sınav olan YDS için elbette ki özenli bir çalışma aşamasından geçmek gerekiyor. Sınava hazırlanırken faydalanılabilecek birkaç öneride bulunalım şimdi;

1. İnsan hayatının her alanında ruh hali ve kendine olan inancı elbette ki çok önemlidir. Kişi bir şeyi başaracağına öncelikle kendisi inanmalı ve işe öyle başlamalıdır. Sınavın zorluğuna ve yayılan söylentilere takılıp motivasyonunuzu kırmayın öncelikle. Kendinize güvenin.

2. Her şey için geçerlidir ki ne kadar düzenli ve planlı hareket edilirse başarı oranı o kadar artmaktadır. Panikleyip kısa zaman içerisinde her şeyi öğrenirim diyerek hareket etmeyin. Bu yorgunluğa ve çabuk pes etmenize neden olur.

3. Kendinize zaman ayırmayı asla ihmal etmeyin. Kişi kendine zaman ayırmayıp kendine olan inancını yitirip, hayattan kendini çektiğinde bu psikolojik bir çöküntüye neden olur ve bu da verimli çalışmayı etkiler.

4. Yapacağınız kelime ezber çalışmalarını toplu halde çalışmak yerine bölerek çalışmayı tercih edin. Ve ezberlerinizi belirli aralıklarla tekrar edin.

5. Farklı kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Fakat bu kaynakları çeşitlendireceğiniz kısım gramer kısmı değil inceleme ve kelime dağarcığınızı artırmak için tercih edilirse daha doğru olur.
6. Okuma pratiği yapmaktan kaçınmayın. Ne kadar çok okursanız o kadar çok kelime öğrenir ve gramer bilginizi sağlamlaştırırsınız.

7. Filmler, kitaplar ve belgesellerle daha aktif bir şekilde öğrenmenizi destekleyebilirsiniz.

8. İnsan tek başına çalışırken pek fazla kendi yanlışlarını farkına varma ve kontrol etme şansı yakalayamaz. Eğer yanınızda sizin gibi çalışan biri de olur ve karşılıklı diyaloglar halinde çalışırsanız çok daha kolay ve kalıcı bir öğrenme yöntemi uygulamış olursunuz.

9. Elbette ki çalıştıklarınızı ne kadar öğrendiniz önemli. Ne kadar anladınız ve ne kadarını aktarabiliyorsunuz. Bunun için deneme sınavları yapın kendinize ve sonuca göre çalışmanızı yönlendirin.
 
Üst