Yeni Kelimeleri Hatırlamak için İpuçları

#1
Yeni kelimeleri hatırlamak bazen çok zor bir hale gelebilir ve sürekli karıştırmaya yol açabilir. Şimdi bu duruma düşmemeniz ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri unutmamanız için size üç tane önemli ipucu vereceğim.

Bir Kelime Listesi Tutun

Bunun öyle havalı bir şey olmasına gerek yok, yeni öğrendiğiniz kelimelerin hepsini öğrendikçe yazabileceğiniz küçük bir defteriniz olsa yeter. Alfabenin her bir harfiyle başlayan kelimelerin her biri için en az bir sayfa ayırsanız iyi olur. Sayfaları üçer sütuna ayırın. İlk sütuna kelimeyi, ikinci sütuna da kelimenin İngilizce olarak kısa bir tanımını yazın. Üçüncü sütunu not almak, örnek cümleler yazmak ve kelimenin kendi dilinizdeki başka anlamlarını not etmek için kullanabilirsiniz.

Yapışkanlı Not Kağıtları ve Kartlar Kullanın

Eğer bazı kelimeleri hatırlamak size zor gelirse, o kelimeleri yapışkanlı bir not kağıdına yazıp sıkça görebileceğiniz yerlere yapıştırın. Kelimeleri ne kadar çok okursanız, o kadar rahat hatırlarsınız. Yanınızda farklı yerlere götürebileceğiniz küçük kelime kartları da hazırlayabilirsiniz; böylece trende, metroda ya da otobüste otururken, bir kahvecide arkadaşınızı beklerken ya da öğle arasında, kısacası her yerde hafızanızı tazeleyebilirsiniz!

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanın!

Sohbetlerinizde yeni öğrendiğiniz kelimeleri olabildiğince sık kullanmaya çalışın. Bir kelimeyi ne kadar çok söylerseniz, o kadar çok hatırlarsınız!
 
Üst